Dlhopisové ETF (Exchange-Traded Funds) sú investičné nástroje, ktoré umožňujú investorom získať expozíciu na trh s dlhopismi prostredníctvom obchodovania na burze. Tieto fondy ponúkajú jednoduchý a efektívny spôsob, ako diverzifikovať portfólio a získať pravidelný príjem vo forme úrokov. Dlhopisové ETF sú vhodné pre tých, ktorí hľadajú stabilitu a nižšie riziko v porovnaní s akciovými ETF. S rastúcou popularitou investovania do ETF sa tieto nástroje stávajú čoraz dostupnejšími pre bežných investorov.

- V tomto článku sa pozrieme na to, ako fungujú dlhopisové ETF, aké majú výhody a kedy sa oplatí do nich investovať.
Ako fungujú dlhopisové ETF
Dlhopisové ETF fungujú podobne ako akciové ETF, avšak namiesto akcií obsahujú portfólio dlhopisov. Fondy tieto dlhopisy nakupujú a spravujú s cieľom sledovať výkonnosť konkrétneho dlhopisového indexu, ako napríklad Americké štátne dlhopisy (US Treasury Bond). Investori kupujú akcie ETF na burze, čo im umožňuje získať podiel na výnosoch z portfólia dlhopisov bez potreby priameho nákupu jednotlivých dlhopisov. Toto je na Slovensku obzvlášť výhodné z pohľadu daňového zaťaženia.
Dlhopisové ETF vyplácajú pravidelné dividendy, ktoré pochádzajú z úrokov získaných z dlhopisov v portfóliu. Tieto dividendy sú zvyčajne vyplácané mesačne alebo štvrťročne. Cena akcií dlhopisového ETF sa mení v závislosti od trhovej hodnoty podkladových dlhopisov a môže byť ovplyvnená zmenami úrokových sadzieb. Okrem toho, keďže ETF sú obchodované na burze, ich cena môže byť ovplyvnená aj ponukou a dopytom na trhu.
Výhodou dlhopisových ETF je ich likvidita, diverzifikácia a nižšie náklady v porovnaní s tradičnými dlhopisovými fondmi. Na druhej strane, investori musia byť opatrní pri výbere konkrétneho ETF, pretože výnosy a riziká môžu závisieť od kvality a typu dlhopisov v portfóliu.
- Tip
Pri investovaní do dlhopisových ETF sa snažte vždy držať daný titul aspoň rok, aby ste splnili podmienku časového testu.
Nižšia volatilita a fixný výnos
Jednou z hlavných výhod dlhopisových ETF oproti akciovým ETF je nižšia volatilita. Dlhopisy, ako podkladové aktíva, majú tendenciu byť menej volatilné ako akcie, čo znamená, že hodnota dlhopisových ETF nepodlieha takým prudkým výkyvom. Toto môže byť obzvlášť výhodné pre konzervatívnych investorov alebo pre tých, ktorí sa blížia k dôchodku a preferujú stabilitu vo svojom investičnom portfóliu.
Toto platí pre dlhopisy s krátkou dobou splatnosti!
Dlhopisy s dlhšou duráciou (dobou splatnosti) sú citlivejšie na zmeny úrokových sadzieb.
Ďalšou významnou výhodou dlhopisových ETF je fixný výnos. Dlhopisy v portfóliu ETF generujú pravidelné úrokové platby, ktoré sú vyplácané investorom vo forme dividend. Tento fixný príjem môže poskytnúť stabilitu a predvídateľnosť, čo je atraktívne pre tých, ktorí hľadajú spoľahlivý zdroj príjmu. Na rozdiel od akcií, ktoré môžu alebo nemusia vyplácať dividendy, dlhopisové ETF ponúkajú pravidelný a relatívne stabilný príjem.
Výhody nižšej volatility a fixného výnosu robia z dlhopisových ETF atraktívnu voľbu pre investorov, ktorí hľadajú rovnováhu medzi rizikom a výnosom, a poskytujú bezpečnú a spoľahlivú investičnú možnosť v období trhových neistôt.
Vplyv zmeny úroku na dlhopisové ETF
Cena dlhopisov a dlhopisových ETF je citlivá na zmeny úrokových sadzieb. Vzťah medzi cenami dlhopisov a úrokovými sadzbami je inverzný: keď úrokové sadzby rastú, ceny existujúcich dlhopisov klesajú, a naopak, keď úrokové sadzby klesajú, ceny existujúcich dlhopisov stúpajú.
Tento vzťah je spôsobený tým, že nové dlhopisy sú vydávané s aktuálnymi trhovými úrokovými sadzbami. Keď úrokové sadzby stúpajú, nové dlhopisy sú vydávané s vyššími výnosmi, čo robí existujúce dlhopisy s nižšími výnosmi menej atraktívnymi. Investori preto požadujú nižšiu cenu za tieto staršie dlhopisy, čo spôsobuje pokles ich cien.
Na druhej strane, keď úrokové sadzby klesajú, nové dlhopisy sú vydávané s nižšími výnosmi. Existujúce dlhopisy s vyššími výnosmi sa stávajú atraktívnejšími, čo vedie k nárastu ich cien.
Dlhopisové ETF, ktoré držia portfólio dlhopisov, sú takisto ovplyvnené týmito zmenami úrokových sadzieb. Keď ceny dlhopisov v portfóliu ETF klesajú alebo stúpajú v dôsledku zmien úrokových sadzieb, hodnota ETF sa mení v súlade s hodnotou podkladových dlhopisov. Preto investori v dlhopisových ETF musia byť opatrní pri sledovaní trhových úrokových sadzieb, aby lepšie pochopili potenciálne riziká a výnosy svojich investícií.
- Tip
Platí, že čím dlhšia durácia, tým je vplyv zmeny úrokových sadzieb väčší.
Čo ovplyvňuje výšku kupónu?
Výška kupónu pri štátnych dlhopisoch je ovplyvnená viacerými faktormi, ktoré sú úzko spojené s ekonomickými podmienkami a politikou emitujúcej krajiny. Medzi najdôležitejšie faktory patria:
Úrokové sadzby: Centrálne banky stanovujú základné úrokové sadzby, ktoré ovplyvňujú výšku kupónu. Vyššie úrokové sadzby zvyčajne znamenajú vyššie kupóny na novovydané dlhopisy, pretože investori požadujú vyššie výnosy, aby kompenzovali vyššie náklady na peniaze.
Inflácia: Inflácia ovplyvňuje kúpnu silu peňazí. Ak je inflácia vysoká, investori požadujú vyššie kupóny, aby si zachovali reálnu hodnotu svojich investícií. Naopak, pri nízkej inflácii môžu byť kupóny nižšie.
Kreditné riziko: Kreditné riziko alebo riziko nesplatenia dlhopisu závisí od finančnej stability emitujúcej krajiny. Krajiny s vyšším kreditným rizikom musia ponúkať vyššie kupóny, aby prilákali investorov. Ratingové agentúry hodnotia kreditné riziko krajín a ich hodnotenia môžu výrazne ovplyvniť výšku kupónu.
Doba splatnosti: Dlhopisy s dlhšou dobou splatnosti zvyčajne nesú vyššie kupóny ako tie s kratšou dobou splatnosti. To kompenzuje investorov za vyššie riziko spojené s dlhodobým viazaním kapitálu.
Ekonomické podmienky: Celkový ekonomický stav krajiny, vrátane rastu HDP, nezamestnanosti a ďalších makroekonomických ukazovateľov, ovplyvňuje výšku kupónu. Silná a rastúca ekonomika môže znižovať potrebu vyšších kupónov, zatiaľ čo ekonomické problémy môžu vyžadovať vyššie kupóny na prilákanie investorov.
Ponuka a dopyt: Trhové podmienky, ako sú ponuka a dopyt po štátnych dlhopisoch, tiež zohrávajú úlohu. Ak je vysoký dopyt po dlhopisoch, krajina môže emitovať dlhopisy s nižšími kupónmi. Naopak, nízky dopyt môže tlačiť na vyššie kupóny.
Tieto faktory spolu vytvárajú dynamické prostredie, v ktorom sa výška kupónu pri štátnych dlhopisoch neustále prispôsobuje aktuálnym podmienkam na trhu.
Kurzové riziko pri dlhopisoch v inej mene
Kurzové riziko pri dlhopisoch vydaných v inej mene spočíva v riziku zmeny výmenného kurzu medzi domácou menou investora a menou, v ktorej je dlhopis denominovaný. Ak mena dlhopisu oslabí voči domácej mene, hodnota investície sa zníži pri prevode výnosov späť do domácej meny. Naopak, ak mena dlhopisu posilní, hodnota investície sa zvýši. Toto riziko je významné najmä v období vysokej volatility na devízových trhoch, pretože neočakávané výkyvy výmenných kurzov môžu výrazne ovplyvniť celkový výnos z investície. Investori často používajú rôzne hedgingové techniky, ako sú forwardové zmluvy alebo menové opcie, aby minimalizovali toto riziko.
Na druhú stranu zmena kurzu Vám môže priniesť aj zisk navyše pri posilnení cudzej meny voči lokálnej.
Príklad: ETF s americkými štátnymi dlhopismi
V tejto časti si ukážeme príklad dlhopisových ETF, ktoré investujú do amerických štátnych dlhopisov. Americké štátne dlhopisy sú medzi investormi veľmi obľúbené z niekoľkých dôvodov. V prvom rade sú považované za mimoriadne stabilné, pretože sú podporované plnou vierou a úverom vlády Spojených štátov. To znamená, že riziko nesplatenia týchto dlhopisov je veľmi nízke. Ďalším dôvodom je vysoká likvidita týchto dlhopisov – na trhu je vždy dostatok kupujúcich a predávajúcich, čo umožňuje rýchly a efektívny predaj alebo nákup. Dlhopisové ETF, ktoré zahŕňajú americké štátne dlhopisy, tak ponúkajú investorom prístup k stabilným a likvidným investíciám, ktoré môžu byť dôležitou súčasťou diverzifikovaného investičného portfólia.
Samozrejme žiadna investícia nie je úplne bez rizika a preto nemusíte veriť americkým dlhopisom, ale môžete ísť do iných krajín alebo spoločností.
Správanie dlhopisov a dlhopisových ETF si ukážeme na horizonte posledných 5 rokov.
Americké 10-ročné dlhopisy
Najskôr si ukážeme, ako sa v posledných rokoch menili úrokové sadzby na 10-ročných amerických štátnych dlhopisoch. Úrokové sadzby týchto dlhopisov sú kľúčovým ukazovateľom ekonomického zdravia a často ovplyvňujú aj ostatné úrokové miery v ekonomike. V posledných rokoch sme mohli vidieť značnú volatilitu v týchto úrokových sadzbách, spôsobenú rôznymi ekonomickými faktormi, ako sú inflácia, hospodársky rast a rozhodnutia FED-u, americkej centrálnej banky.

Na obrázku vidíme ohraničené dva časové horizonty. Jeden začiatkom roka 2020, kedy kupón na amerických dlhopisoch (už tak nízky) klesal. Druhý horizont je rok 2022, kedy začal kupón na dlhopisoch stúpať. Toto bude dôležité aby sme si ukázali ako sa dané dlhopisy a ich dlhopisové ETF správajú v časoch, keď sa mení výška kupónu.
Nasledovať bude analýza, ako sa správali rôzne ETF naviazané na americké štátne dlhopisy v tomto meniacom sa úrokovom prostredí. Tieto ETF fondy sú navrhnuté tak, aby sledovali výkonnosť koša amerických štátnych dlhopisov a ich výnosy sú priamo ovplyvnené zmenami úrokových sadzieb. Vysvetlíme, ako rastúce úrokové sadzby môžu viesť k poklesu cien dlhopisov a naopak, ako klesajúce úrokové sadzby môžu zvýšiť hodnotu týchto investícií. Tento prehľad nám poskytne lepšie pochopenie toho, ako úrokové sadzby ovplyvňujú výnosy z ETF fondov, ktoré sú naviazané na americké štátne dlhopisy.
ETF s 0-1 ročnými americkými dlhopismi

Tieto veľmi krátke dlhopisy sú najmenej citlivé na zmenu úrokových sadzieb. Keďže sú takto krátke, tak zmena úrokov prilíš s cenou nezatrasie, pretože veľmi skoro sú dané dlhopisy vyplatené a namiesto nich nakúpené nové s novou výškou kupónu.
Na grafe vidíme, že v podstate stále rastie, s tým, ze v rokoch 2020 a 2021 cena ETF stagnovala. Je to dané tým, že výška kupónu bola veľmi malá a aj ked nízke, ale poplatky ETF zjedli tento veľmi malý zisk z kupónou. Ako náhle sa výška kupónu zvýšila a začala vyplácať vidíme stabilný rast ETF-ka. Jedná sa teda o takmer bezrizikovú investíciu, kedy zbierate zisk na základe výšky kupónu.
- Tip
Táto investícia je použiteľná ako lepší sporiaci účet, kedy Vám peniaze zarábajú s veľmi nízkym rizikom. ETF je navyše po roku oslobodené od dane zo zisku. Zároveň sú zisky vyššie ako mávajú sporiace/termínované účty v bankách.
ETF s dlhšou duráciou
Ukážeme si aký vplyv má zmena úrokov na dlhopisy s dlhšou duráciou. Na tomto príklade uvidíte, že je obrovský rozdiel medzi krátkymi dlhopismy a dlhými dlhopismy. Toto považujeme za najdôležitejšiu vec ohľadom dlhopisov, ktorú musí človek pochopiť predtým ako do dlhopisov investuje svoje peniaze.
Na každom s nasledujúcich grafov uvidíte podobny priebeh. Priebeh je v podstate obráteným grafom, ktorý ukazuje zmenu úrokov na amerických dlhopisoch v priebehu posledných 5 rokov. Pri klesnutí kupónu cena existujúcich dlhopisov stúpa, naopak pri zvýšení kupónu cena existujúcich klesá. Toto krásne vidíme v časových horizontoch, ktoré sme si vyznačili pri grafe s výškou kúponu pri amerických dlhopisoch.
Ukážeme si tri rôzne ETF s ktorých každé drží dlhopisy s inou duráciou. Napriek tomu, že grafy vyzerajú podobne, zamerajte sa na os y, ktorá ukazuje percentuálny pokles alebo nárast investície. Čím majú dlhopisy dlhšiu duráciu, tým vidíme väčšiu volatilitu daného ETF
- ETF s 3-7 ročnými americkými dlhopismi

- ETF s 7-10 ročnými americkými dlhopismi

- ETF s 20+ ročnými americkými dlhopismi

Vplyv zmien v kurze USD/EUR
Teraz si pozriem vplyv zmien v kurze medzi menou v ktorej je ETF denominované a lokálnou menou, ktorú používate. Pretože sa môže stať, že síce zarobíte v dolároch, ale v eurách budete v mínuse. Naopak, ak posilní dolár, tak to vaše zisky v eurách ešte zväčší.
Pozrieme si ako vyzeralo ETF s 0-1 ročnými americkými ETF v našej mene. Všetky grafy, ktoré sme si doteraz ukázali boli v amerických dolároch.

Na grafe vidíme, že napriek tomu, že dané ETF v dolároch prakticky stále rástlo (pri najhoršom stagnovalo), v eurách vidíme rôzne prudké stúpania a pády.
V roku 2020 bolo ETF v EUR dokonca v červených číslach. Bolo to dané tým, že v jednom časovom horizonte euro posilnilo voči doláru.
Na 5 ročnom horizonte však vidíme, že posilnil dolár voči euru, keďže ETF v eurách zaznamenalo za 5 rokov 15% profit, zatiaľ čo v dolároch len približne 10%.
Záver
Dlhopisové ETF môžu byť skvelým nástrojom na diverzifikáciu portfólia a zabezpečenie stabilných výnosov, no je dôležité rozumieť ich rizikám. Kľúčovým faktorom je duračné riziko – čím dlhšia je splatnosť dlhopisov v ETF, tým viac ich cena kolíše pri zmene úrokových sadzieb. Preto pri rastúcich úrokoch môžu dlhodobé dlhopisové ETF zaznamenať výrazné straty, zatiaľ čo krátkodobé dlhopisy sú voči týmto pohybom odolnejšie. Okrem toho netreba podceniť kreditné riziko, najmä pri ETF obsahujúcich dlhopisy s nižším ratingom, kde hrozí riziko nesplatenia. Pri investovaní do dlhopisových ETF je preto dôležité zvážiť ich duráciu, kvalitu emitentov a celkový ekonomický výhľad.